Зеленски: Последната фаза од војната ќе биде најкрвавата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера зборувајќи пред украинските студенти рече дека се уште не може да ги повика Украинците да се вратат дома од странство поради страв дека последната фаза од војната ќе биде најтешка и најкрвава, објавија локалните медиуми.

Во регионот Чернихив северно од Киев, Русите го нападнаа селото Десна, при што загинаа многумина, рече украинскиот претседател во ноќното обраќање.

-Постојани се ударите на местата околу Одеса, на градовите во централна Украина, Донбас е целосно уништен - градот не постои и не може да има никакво воено објаснување, како што тврди Русија. Ова е намерен и криминален обид да се убие што повеќе Украинци. Уништија што е можно повеќе куќи, социјални објекти и бизниси. Тоа е она што ќе го квалификува геноцидот врз украинскиот народ и зошто окупаторите дефинитивно ќе бидат изведени пред лицето на правдата - рече тој.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.