Русија: Киевскиот режим подготвува провокација, ќе пука по случаен избор

„Режимот во Киев подготвува провокација со употреба на минофрлачи што пукаат по случаен избор во регионот Суми за да ја провоцира руската страна да возврати со оган врз станбените згради“, изјави шефот на Националниот центар за управување со руската одбрана, генерал полковник Михаил Мизинцев.

„Припадниците на екстремистичките баталјони планираат да пукаат на граничната територија на Русија од приватни куќи за да предизвикаат возвратен оган врз станбените згради и цивилите што ги чуваат внатре“, рече Мизинцев, пренесува „Спутник“.

Шефот на Националниот центар за управување со руската одбрана тврди дека украинските сили ги одредуваат позициите во училиштата, поставуваат артилериско оружје и повеќецевни ракетни фрлачи и насилно ги држат жителите на околните згради во подруми.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.