(Видео) Јужна Франција зафатена од обилни дождови, грмежи и поплави

Силно невреме и поплави ја погодија француската провинција Окситанија, каде вообичаеното количество дожд за два месеци, сега наврна за шест часа.

Француската метеоролошка служба издаде црвено предупредување за овие делови на земјата, поради „опасни и многу интензивни катастрофи“. Предупредувањето значи дека граѓаните треба да останат во своите куќи и да избегнуваат излегување и возење.

Nîmes, avenue Pierre Gamel, complètement bloqué #inondation #nimes #Orages pic.twitter.com/svNsWWlGoA— D.Quesada (@DQues82) September 14, 2021

Нивото на реките рапидно расте, па се стравува дека последиците од поплавите би можеле да бидат уште полоши.

🇫🇷 Impressionnantes images de l'A9 transformée en torrent près de Nîmes après un #orage. Un convoi pénitentiaire a été éparpillé par les flots en furie. Il est tombé deux mois de pluie en 3h. Plusieurs hélitreuillages. (témoins/météo #Gard) #orages pic.twitter.com/OYtwYWP5AS— La Plume Libre (@LPLdirect) September 14, 2021

За време на поплавата, евидентирани се 23 случаи на луѓе заробени во автомобили, кои биле спасени од тимови на специјално обучени пожарникари. Поројни води и кал превртеа автомобили и поплавија неколку патишта, вклучувајќи го автопатот А9 помеѓу Монпелје и Ним, како и железницата.

Brusques rafales de vent sous #orage comme ici à Nîmes dans le #Gard.Vidéo : Anthony Daru pour @MeteoLanguedoc pic.twitter.com/Ib0AaCQ1Xu— Météo Languedoc (@MeteoLanguedoc) September 14, 2021

На некои места беше забележано дека водата ги поплавила училиштата додека учениците беа во нив, но сите тие успеаја да одат на сигурно.

Castastrophe dans le #Gard avec des inondations qui s'intensifient comme ici à Calvisson ! Grande prudence !Vidéo : Tous droits réservés Sam Rzl pour @MeteoLanguedoc pic.twitter.com/9WFz1jmhdR— Météo Languedoc (@MeteoLanguedoc) September 14, 2021

За помалку од 24 часа, оваа област ја погодија дури 19.000 громови, а 1.300 само во градот Ним, пренесуваат француските медиуми.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.