(Видео) Во израелски напад врз Газа убиен командантот на Исламски џихад

Хасан Абу Харбид, командант на северната дивизија на палестинското движењето Исламски џихад, е убиен во денешниот израелски воздушен напад, потврдено е од извор во израелската армија и во Исламски џихад, кој најавува одмазда.

Смртта на командантот на Исламски џихад, очигледно, ќе предизвика жесток одговор од палестинската страна среде сè потешките конфликти меѓу Израел и Хамас, пренесува „Ројтерс“.

NEW: Local reports say Israel has carried out the successful assassination attempt of PIJ military leader Hisam Abu Harbid in Gaza. pic.twitter.com/lXNsKQgFd3

— Alex Salvi (@alexsalvinews) May 17, 2021

Исламски џихад не ја потврди веднаш веста за неговата смрт. Малку подоцна, на социјалните мрежи се појавија фотографии од телото од мртовечницата, на кои јасно се гледа лицето на Абу Харбид.

Belangrijke islamitische Jihad leider, Hossam Abu Harbid, is niet meer onder ons https://t.co/SDE5DLviGT

— Joop Soesan 🇮🇱🇳🇱 (@JoopSoesan) May 17, 2021

Во соопштението на израелската армија се потврдува дека командантот Харбид е ликвидиран и се наведува дека тој е одговорен за неколку напади со противтенковски ракети врз цивили во Израел.

Харбид командувал со Исламски џихад во последните 15 години, се наведува во извештајот на израелската војска.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.