Јужна Африка започна со масовна вакцинација на населението

Во Јужна Африка денеска почна масовна вакцинација против Ковид-19, пред сè на граѓаните над 60 години и оние кои се изложени на ризик, а планот на владата е да се вакцинираат 16,6 милиони граѓани за шест месеци.

Министерот за здравство, Звели Мхизе, изјави дека тоа ќе се постигне доколку вакцините се достават на време, пренесува „Фигаро“.

„До крајот на јуни се надеваме дека ќе добиеме 4,5 милиони вакцини на 'Фајзер/Бионтек'  и два милиони вакцини на 'Џонсон и Џонсон', рече тој.

Африканскиот континент е официјално најзагрозен од пандемијата и досега 1,6 милиони луѓе се разболеле од коронавирус, а 55.210 луѓе починаа.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.