Фон дер Лаен примила вакцина од „Фајзер“

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, вчера ја прими првата доза од вакцината против Ковид-19, но во првичното соопштение, таа не објави за која вакцина станува збор.

Подоцна, нејзината портпаролката напиша дека Фон дер Лаен ја примила вакцината на „Фајзер“.

After we passed 100 million vaccinations in the EU, I’m very glad I got my first shot of #COVID19 vaccine today.

Vaccinations will further gather pace, as deliveries are accelerating in the EU.

The swifter we vaccinate, the sooner we can control the pandemic. #StrongerTogether pic.twitter.com/ZmbjlmFOn4

— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) April 15, 2021

Претседателката на Европската комисија на „Твитер“ објави фотографија од вакцинацијата, а во прилог напиша дека ЕУ ја надминала бројката од 100 милиони вакцинации.

„Процесот дополнително ќе се забрзува бидејќи вакцините пристигнуваат побргу“, додаде Фон дер Лаен.

Таа заклучи дека побрзата вакцинација доведува до побрза контрола на пандемијата на Ковид-19.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.