Експертите во Црна Гора предупредуваат на опасноста од епидемија на морбили

Епидемијата на морбили во Црна Гора е вистинска, рече педијатарот Небојша Кавариќ и тој објасни дека во моментов 90 деца родени во 2019 година кои не се вакцинирани, пренесува РТЦГ.

Епидемиологот Сенад Бегиќ пред 4 години рече дека Црна Гора е на прагот на епидемија на мали сипаници затоа што и тогаш бројот на деца вакцинирани со ММР вакцина беше мал.

„Во Црна Гора имаме околу 7.000 новороденчиња годишно. На подрачјето на Подгорица, покриеноста за ММР вакцините за 2014 година е 90 проценти, во 2015 година 88 проценти, во 2016 година 77 проценти, во 2017 година 61 процент, во 2018 година 36 проценти, во 2019 година била 8 проценти во октомври и сега се зголеми на 11,5“, рече Кавариќ и додаде дека практично 90 проценти од популацијата на децата во 2019 година е невакцинирана.

„Доволно е едно дете да стигне до фаза кога е заразно, 4 дена пред појавата на морбили и 4 дена по закрепнувањето да пренесе и ќе имаме епидемија на морбили“, истакна Кавариќ како гостин на утринската програма на Телевизијата на Црна Гора.

За тоа, додава тој, треба да се размислува сега, кога немаме епидемија. За да не дојдеме во ситуација на епидемија, додава тој, треба да се вакцинираат 95% од децата.

„Фактот дека веќе немаме епидемија е случајност. Сè уште имаме траги на колективен имунитет од претходните генерации, но најранливи се генерациите кои не биле вакцинирани“, рече Кавариќ.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.