Американскиот секретар за правда: Нема докази за изборна измама

Американскиот секретар за правда, Вилијам Бар, рече дека Секретаријатот за правда не нашол докази за широко распространета изборна измама што ќе го промени резултатот од претседателските избори во САД што се одржаа на почетокот на минатиот месец.

Бар го изјави ова по тврдењата на Доналд Трамп за изборна кражба и одбивање да го признае поразот на изборите, на кои победи демократот Џо Бајден, пренесува „Гласот на Америка“.

Во интервју за „Асошиејтед Прес“, Бар вели дека американските обвинители и агенти на Федералното биро за истраги (ФБИ) разгледале одредени поплаки и информации што ги добиле, но дека не нашле докази што би го промениле резултатот на изборите.

„До денес не видовме дека има измама во опсег што ќе доведе до поинаков исход на изборите“, посочи Бар.

АП оценува дека Бар е еден од најголемите сојузници на Трамп. Пред изборите, тој постојано тврдеше дека гласањето по пошта е особено подложно на измама, во време кога Американците гласаа на тој начин заради пандемијата на коронавирус.

Набргу по објавувањето на коментарите на Бар, Трамп објави на „Твитер“ нови обвинувања за изборна кражба.

Неговиот адвокат Руди Џулијани и изборниот штаб издадоа соопштение во кое тврдат дека немало истрага за изборните измами.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.