Силен земјотрес ги погоди Грција и Турција: урнати згради во Измир, се крена нивото на морето

Земјотрес со јачина од 7 степени според Рихтер ги стресе грчките острови и дел од Турција во Егејското Море, пишуваат медиумите.

Земјотресот се случи на 17 километри во морето западно од турската покраина Измир. Според „Си-ен-ен Турк“, земјотресот се почувствувал сè до Истанбул.

Снимки и фотографии од урнати згради доаѓаат од Измир. Во тек е потрагата по исчезнатите во срушените згради. По земјотресот, имало и неколку потреси, конкретно шест, од 3,9 до 4,8 степени според Рихтеровата скала.

İzmir'de #deprem sonrası iddia edilen bir başka görüntü. pic.twitter.com/DD3m5XG0Y8

— BPT (@bpthaber) October 30, 2020

Покрај урнатите згради, нивото на морето во крајбрежните градови се зголеми, така што улиците се поплавени.

İzmir'de su seviyesi yükseldi. Tsunami benzeri görüntüler ortaya çıkıyor.#deprem pic.twitter.com/dbxCCgks5C

— Politikaloji🇹🇷 (@politikaloji) October 30, 2020

#BREAKING #izmir

Sea level rises as the result of the 6.6 magnitude earthquake in Izmir, western Turkey. pic.twitter.com/Dy555dX19M

— Rasan Remzi 😷 (@RasanRemzi) October 30, 2020

Во моментов нема информации од Грција за можни штети.

Министерот за внатрешни работи, Сојлу, рече дека досега е пријавено рушење на шест големи згради во Измир. Гувернерот на Измир, Косгер, изјави дека нема информации за смртни случаи.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.