Во Швајцарија нови 17.440 заболени и 37 починати од Ковид-19

Бројот на нови случаи на коронавирус во Швајцарија за време на викендот се зголеми за 17.440, покажуваат денеска објавените податоци на здравствените власти.

Во Швајцарија и во соседен Лихтенштајн од поечтокот на пандемијата заразени се 121.093 луѓе. Починале уште 37 луѓе, со што вкупниот број на смртни случаи сега изнесува 1.914.

Швајцарската влада разгледува воведување на поостри мерки за да го забави ширењето на коронавирусот.

Министерот за здравство рекол дека новите рестриктивни мерки, кои ќе бидат објавени во среда, најверојатно ќе бидат на сила подолг временски период.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.