Британците можат да одат на одмор во странство од 10 јули

Британската влада донесе одлука да го укине задолжителниот двонеделен карантин за граѓаните кои се враќаат од патувања од ризични земји од 10 јули.

Ова важи за сите оние кои доаѓаат од една од 50-те земји кои се обележани како ризични поради коронавирусот, објави „Ројтерс“.

Според таа одлука, милиони Британци можат без рестрикции да се упатат кон популарните европски летни дестинации за да го поминат својот годишен одмор.

„Патување без ограничувања ќе биде дозволено во 50 или повеќе земји, а денешните одлуки се чекор кон целосно отворање на нашата славна нација“, рече британскиот министер за транспорт, Грент Шапс.

Сепак, премиерот Борис Џонсон апелираше до Британците да бидат внимателни и во иднина и да го почитуваат правилото на физичка дистанца.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.