Голем шумски пожар на грчкиот остров Хиос, евакуирани две населби

Голем шумски пожар избувна на грчкиот остров Хиос, поради што локалните власти наредија евакуација на жителите од две населби, јави новинската агенција АНА.

 

Пожарот, кој избувнал околу десет часот утрово, се проширил поради силниот ветер, па локалните власти наредија евакуација на жителите од населбите Толопотами и Склавија.

 

Противпожарните служби веќе се на терен, а волонтерите им помагаат, додека наскоро се очекува пристигнување на четири противпожарни хеликоптери и два авиона.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.