Трамп евакуиран во подземен бункер под Белата куќа

Агенти од Тајната служба го спровеле американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во време кога Белата куќа ја опколија демонстранти, објави Си-ен-ен.

Трамп во петокот вечерта поминал еден час во бункерот, рекол неименуван извор кој сакал да остане анинимен.

Посебниот бункер под Белата куќа е направен за да се засолнат претседателот и високи функционери во случај на терористички напад или сличен вонреден инцидент.

Белата куќа не ги коментирала овие наводи.

„Белата куќа не ги коментира протоколите и одлуките“ рекол портпаролот на Белата куќа.

Тајната служба исто така соопштила дека не ги објавува методите на своите безбедносни операции.

Не е јасно дали во бункерот биле и сопругата на Трамп, Меланија и нивниот 14-годишен син Барон, наведува АП и додава дека , според протоколот, сите кои се под заштита на тајната служба треба да бидат во бункерот.

Низ целата територија на САД има протести поради убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд од страна на полицаец.

Протестите почнаа мирно, но се претворија во нереди поради што американската власт воведе полициски час во повеќе држави, а активирана е и Националната гарда.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.