Венецуела испрати ловци во одбрана на иранските танкери

Иранските танкери кои пловат кон Венецуела, се најдоа под заштита на ловци Су-30 и Ф-16. Снимка од летот е објавен на Твитер.

На снимката се гледа како два ловци Су-30 и два Ф-16 летаат над иранскиот танкер „Форест“ и разорувачот на Венецуела ПО-13 Јекуан.

Јужноамериканската држава поседува 24 ловци Су-30МК2. Тие редовно го патролираат воздушниот простор на својата земја, пренесува „Спутник“.

Venezuelan Air Force Su-30 and F-16 overflying the Iranian tanker ‘Forest’ today which is being escorted by PO-13 Yekuana#Venezuela #Iran pic.twitter.com/HlE2pGjFw6— CNW (@ConflictsW) May 25, 2020

Во неделата беше соопштено дека првиот од петте ирански танкери со гориво стигнал во Венецуела. САД претходно го предупредија Техеран дека поради тоа би можеле да следат нови санкции.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.