Норвешка успеа да ја стави епидемијата на коронавирус под контрола

Епидемијата на коронавирусот во Норвешка засега е под контрола, објави министерката за здравство. Норвежаните успеаа да ја намалат стапката на трансмисија на вирусот од 2,5 на 0,7 што значи дека лице заразено со коронавирус сега во просек заразува 0,7 други лица.

Целта на владата е да го намали тој број на максимално еден човек. Норвешката влада во среда ќе донесе одлука за тоа дали ќе ги продолжи рестрикциите, вклучително и за затворените училишта.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.