Косово ги укина царините за српската стока

Премиерот на Косово, Албин Курти, најави дека трговските давачки за српската стока ќе бидат укинати од 15 март. Тој го објави ова на прес-конференција, пренесеоа агенциите.

„Со добра волја од наша страна, ние ги укинуваме царините за увоз на производите“, рече тој.

 

Зголемувањата на трговските давачки за стоките од Србија, како и од Босна и Херцеговина од страна на Приштина беше воведено на 21 ноември 2018 година, што го замрзна политичкиот дијалог со Белград. Штетата на Србија од ограничувањата надмина 1 милион евра на ден. Претседателот на земјата, Александар Вучиќ, истакна дека укинувањето на дополнителните давачки е услов за продолжување на дијалогот.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.