СОМНЕЖ ЗА КОРОНАВИРУС: Украинец во карантин во Стара Загора

Украински државјанин е примен на Клиниката за инфективни болести при Универзитетската болница Проф. Д-р Св. Киркович, соопштија од болницата.

 

Тој бил жител на Стара Загора, но во последните три години престојувал во Кина, каде пристигнал на 4 февруари.

 

Поради еднократно зголемување на температурата и безбедност заради инфекција, тој бил хоспитализиран. Тестот за коронавирус 2019-nCoV е испратен во Националната референтна лабораторија во Софија. Резултатот се очекува во рок од 24 часа.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.