Земјотрес во Албанија, почувствуван во западните делови од нашата земја


Земјотрес со јачина од 3,1 степен синоќа ја погоди Албанија, а потресот бил почувствуван во западните делови на нашата земја, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

 

Земјотресот се случил во 23 часот и 15 минути, со епицентар на 115 километри југозападно од Скопје во соседна Албанија.

 

Неговата Рихтерова магнитуда изнесува 3,1, а бил почувствуван од населението во западните делови на нашата земја со интензитет од III степени, според Европската макросеизмичка скала.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.