Јужнокорејските опозиционери јавно ги бричат главите во знак на протест против власта

Јужнокорејскиот опозициски лидер Хуанг Кјо-ан е последниот во низата политичари кој јавно ја избричи главата во знак на протест против Владата, објави Би Би Си.

 

На синоќешниот собир пред претседателската палата, пред своите приврзаници и новинари опозиционерот ја избричи главата во знак на протест против новиот министер за правда Чо Кук, чие семејство е вмешано во корупциски скандали. Од истата причина, минатата недела се избричија две пратенички. Сите тројца се од Конзервативната партија, која бара смена на Чо, кој ја презеде должноста минатиот месец.

 

Чо беше именуван на функцијата и покрај обвинувањата за финансиски и академски малверзации на членови на неговото семејство. И неговата сопруга е обвинета дека фалсификувала материјал кој и помогнал на нејзината ќерка да се запише на факултет и да добие стипендија. Обвинителите истражуваат и наводна измама во еден фонд поврзан со роднина на Чо. Истражителите во изминатите недели изведоа неколку рации во врска со членови на семејството на министерот.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.