Нафтена дамка крај бреговите на Бразил

Над 900 литри нафта истекоа од нафтена платформа во водите на Атлантскиот Океан во близина на бразилскиот брег, формирајќи нафтена дамка на океанската површина.

 

Поради истекувањето на нафтата, бразилскиот енергетски гигант „Петробрас“ го запре производството од нафтената платформа.

 

Нафтената дамка се појавила крај брегот на бразилската област Албакор, на околу 110 километри од градот Рио де Женеиро.

 

„Петробрас“ информира дека започнала акција за отстранување на нафтената дамка, во која се вклучени два брода.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.