Сахарска прашина во Европа и на Балканот

Сахарска прашина овој викенд ја зафати западна Европа и западниот Медитеран од каде ќе продолжи кон север. Во моментот е над Франција и Шпанија.

 

Прашината во Европа доаѓа од Алжир.

 

Голем облак прашина пристигна и во Хрватска, пренесува регионалната телевизија Н1.

 

Како што пренесуваат српските медиуми, се очекува прашината да дојде и во Србија, во вторник и среда.

 

Прашината не предизвикува здравствени проблеми и нема никакви сериозни последици. 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.