Мартинез го објави спискот на Белгија за ЕУРО 2020

Селекторот на Белгија, Роберто Мартинез, го обајави списокот на фудбалери за ЕУРО 2020. Белгија со Ромелу Лукаку, Кевин Де бријне, Тибо Куртоа и Еден Азар е во најтесниот круг на фаворити за освојување на титулата.

Мартинез, се реши веднаш да го објави конечниот список. УЕФА им дозволи на селекторите на ЕУРО 2020 да пријават 26 фудбалери, со тоа што тројца ќе патуваат со тимот, но ќе бидат резерви и нема да бидат меѓу оние кои ќе бидат на теренот или меѓу резервите.

За секој случај, Мартинез има и неколку резерви, во случај некој од 26 мината да се повреди на подготвките. На тој список се Јанузај, Саламекерс, Локонга, Камински, Џордан Лукаку, Мекеле, Де Кателар, Вершарен, Хајнен и Ванхаусен.

Одбраната може да биде најголем проблем на Белгија, бидејќи во овој дел од тимот вистинска ѕвезда е само голманот Тибо Куртоа.

Белгија на ЕУРО 2020 е сместена во Б-групата заедно со Данска, Русија и Финска.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.