ПСЖ новиот договор на Раул го прославија со декласирање на Елверум

Пари Сен-Жермен го осигура третото место во групата А во ЕХФ Лигата на шампионите, откако на гости со 44:29 го декласираше норвешкиот Елверум во првиот меч по продолжувањето на соработката со тренерот Раул Гонзалез.

По фантастичната игра во одбраната, Париз поведе уште на стартот, откако Дилан Нахи постигна 6 гола од 6 обиди и на полувреме веќе имаа +7 предност. Во второто полувреме, тие уште повеќе го зголемија водството, и сите играчи кои беа на теренот, освен Виран Морос и Микел Хансен постигнаа барем по еден гол. Со третото место во групата, Пари Сен-Жермен ќе игра со четвртиот во групата Б, Мотор Запорожје.

Таму, пак, Кил со 33:29 (19:15) го совлада Целје за да се израмни со Алборг и Мотор на 14 поени, но сепак, да остане на петтото место, со што најверојатно му следува дуел со Пик Сегед во осминафиналето.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ГРУПА А

Елверум – Пари Сен-Жермен 29:44 (12:19)

Табела: 1.Кјелце 19, 2.Флензбург 19, 3.ПСЖ 17, 4.Пик Сегед 12, 5.Мешков Брест 11, 6.Порто 10, 7.Вардар 9, 8.Елверум 5.

ГРУПА Б

Кил – Целје 33:29 (19:15)

Табела: 1.Барселона 26, 2.Веспрем 19, 3.Алборг 14, 4.Мотор З. 14, 5.Кил 14, 6.Нант 11, 7.Целје 6, 8.Загреб 0.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.