ПСЖ новиот договор на Раул го прославија со декласирање на Елверум

Пари Сен-Жермен го осигура третото место во групата А во ЕХФ Лигата на шампионите, откако на гости со 44:29 го декласираше норвешкиот Елверум во првиот меч по продолжувањето на соработката со тренерот Раул Гонзалез.

По фантастичната игра во одбраната, Париз поведе уште на стартот, откако Дилан Нахи постигна 6 гола од 6 обиди и на полувреме веќе имаа +7 предност. Во второто полувреме, тие уште повеќе го зголемија водството, и сите играчи кои беа на теренот, освен Виран Морос и Микел Хансен постигнаа барем по еден гол. Со третото место во групата, Пари Сен-Жермен ќе игра со четвртиот во групата Б, Мотор Запорожје.

Таму, пак, Кил со 33:29 (19:15) го совлада Целје за да се израмни со Алборг и Мотор на 14 поени, но сепак, да остане на петтото место, со што најверојатно му следува дуел со Пик Сегед во осминафиналето.