Волфсбург е првиот клуб од топ 5 лигите кој се врати на тренинзи

Бундеслигашот Волфсбург стана првиот клуб од европските топ 5 лиги кој продолжи со тренинзите на првиот тим и покрај епидемијата од корона вирусот. Во Германија сите спортски натпреварувања се забранети до 3 април.

Волфсбург потврди дека фудбалерите на тимот продолжија со тренинзи под „посебни услови“ со стриктни правила за хигиена и со работа во мали групи на мали интервали во „Фолксваген арената“.

Одлуката на клубот доаѓа како изненадување поради потребата за социјално дистанцирање и изолација за да се спречи ширењето на вирусот. И Лацио во Серија А имаше закажано тренинг за денеска, но тој беше откажан поради притисокот на јавноста. Наполи планира да продолжи со работа во среда.

VfL returned to training on Monday in small groups and with special protective measures in place.

Training in small groups ▶️ https://t.co/8TgjFALKGh#VfLWolfsburg pic.twitter.com/7qKYdNqPGQ

— VfL Wolfsburg EN (@VfLWolfsburg_EN) March 23, 2020

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.