Богдановиќ со звукот на сирената го урна Хјустон

 

Бојан Богдановиќ го шокира Хјустон со тројка во последната секунда со која Јута Џез славеа 114:133.

Богдановиќ кој зад себе има одлична сезона, во Хјусотн беше под своето ниво. Го одигра најлошиот меч, меѓутоа го погоди најважниот шут. На 1,6 секунди до крајот при водство на Хјустон 113:111 тренерот на Јута нацрта акција за Богдановиќ, иако до тој момент Хрватот погоди само еден шут од шест обиди.

Богдановиќ мечот го заврши со осум поени. Јута ја предводеа Џордан Кларксон со 30 поени, односно Донован Мичел со 24. Залудни за Хјустон беа 39 поени на Расел Вестбрук односно трипл-даблот на Џејмс Харден (28 поени, 10 скока, 10 асистенции).

Покрај Богдновиќ одличен меч одигра уште еден Европеец, Фуркан Коркамз од Филалдлефија. Тој постигна 31 поен (шест тројки) во победата на Филалдлефија над Чикаго 118:111. За Коркмаз ова беше вториот меч во низа со најмалку 30 постигнати поени.

Младиот Турчин ги засени со својата партија првите ѕвезди во тимот Џоел Ембид (28 поени, 12 скока) и Бен Симонс (19 поени, осум скока, девет асистенции).

Резултати:

Окалхома-Бостон 111:112

Атланта-Њујорк 140:135

Вашингтон-Мемфис 99:106

Кливленд-ЛА Клиперс 92:133

Портланд-Мајами 115:109

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.