Трагедија на Дакар релито – почина ветеранот Пауло Гонсалвеш

Дакар релито, кое за првпат се оддржува во Саудиска Арабија ја зеде својата прва жртва во 2020, откако португалскиот ветеран Пауло Гонсалвеш почина по судирот кој го имаше на неделната седма етапа.

 

40-годишниот Гонсалвеш се натпреваруваше на своето 13. Дакар рели со индискиот производител Херо, и беше 46. во генерален пласман. Тој се судрил по 276-тиот километар на релито во 10.18 часот по локално време, а откако пристигнал медицинскиот хеликоптер, било утврдено дека имал срцев удар. Тој е првиот натпреварувач кој загинал на релито по Михал Херник во 2015 година.

 

Гонсалвеш имаше освоено бројни мотокрос и ендуро титули во Португалија, пред да дебитира на Дакар релито во 2006, завршувајќи на 25. место. Во 2009, во првото рели во Јужна Америка, тој беше во топ 10 со пласман на 10. место, а во 2013 година го повтори успехот, а ја освои и ФИМ крос-кантри титулата.

 

Portuguese biker Paulo Gonçalves passed away.

Décès du pilote portugais Paulo Gonçalves.

Fallecimiento del piloto portugués Paulo Gonçalves.

+ info: https://t.co/mBQxbXgtXe#Dakar2020 pic.twitter.com/amW48i4C2G

— DAKAR RALLY (@dakar) January 12, 2020

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.