Ривер Плата го освои Копа Либертадорес (видео)

Екипата на Ривер Плата е шампион на Јужна Америка, откако во Мадрид во реваншот од контроверзното финале го совлада тимот на Бока Јуниорс со 3:1.

До трофејот Ривер дојде по дополнителни 30 минути, бидејќи основните 90 завршија нерешено 1:1.

Стрелци на головите за победничкит тим беа Прато во 68. минута, Квинтеро во 109 и Мартинез во 122 минута.

За Бока погоди Бенедето во 44.минута кога и го отвори резултатот на натпревариот.

Бока Јунирос натпреварот го заврши со играч помалку поради исклучувањето на Бариос во 92.минута.

Првиот натпревар заврши нерешено 2:2.

Реваншот се одигра во Мадрид поради безбедносни причини по инцидентот кога во Буенос Аирес навивачи на Ривер го нападнаа автобусот на Бока и повредија неколку играчи.