Регистрирани 1.069 новозаразени, 1.242 оздравени и 29 починати лица од коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.012 тестирања, а регистрирани се 1.069 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-489, Куманово-60, Дебар-3, Штип-42, Прилеп-81, Тетово-36, Струга-36, Велес-36, Битола-37, Охрид-41, Кавадарци-37, Гостивар-42, Гевгелија-9, Струмица-30, Крива Паланка-13, Радовиш-4, Крушево-2, Кочани-10, Пробиштип-1, Демир Хисар-2, Македонски Брод-5, Берово-3, Валандово-3, Виница-2, Делчево-7, Кратово-1, Свети Николе-6, Кичево-10, Ресен-3, Неготино-18.

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 1.242 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје-326, Куманово-111, Штип-36, Прилеп-69, Тетово-67, Струга-50, Велес-51, Битола-78, Охрид-55, Кавадарци-27, Гостивар-98, Гевгелија-15, Струмица-65, Радовиш-4, Крушево-3, Кочани-33, Пробиштип-5, Демир Хисар-13, Македонски Брод-3, Пехчево-2, Берово-3, Валандово-7, Виница-14, Кратово-3, Свети Николе-10, Кичево-68, Ресен-12 и Неготино-14.

Починати се 29 лица, седум пациенти од Скопје (82, 67, 78 83, 70, 66 и 56), тројца од Куманово (63, 78 и 62), четири од Прилеп (73, 65, 76 и 59), еден пациент од Тетово (62), двајца од Битола (66 и 85), еден од Кавадарци (76), четири пациенти од Гостивар (69, 69, 70 и 58), тројца од Гевгелија (73, 75 и 71), двајца од Струмица (63 и 77), еден пациент од Радовиш (67) и еден од Неготино (60). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 62.945, бројката на оздравени пациенти е 40.188, на починати е 1.792, а бројот на активни случаи изнесува 20.965. Од вчера се евидентираат два контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментот, дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 27.464, активни 10.151

• Куманово 3.806, активни 896

• Дебар 465, активни 100

• Штип 2.717, активни 535

• Прилеп 3.091, активни 1.008

• Тетово 3.859, активни 910

• Струга 1.483, активни 440

• Велес 2.028, активни 678

• Битола 2.112, активни 882

• Охрид 1.638, активни 604

• Кавадарци 1.292, активни 491

• Гостивар 2.599, активни 922

• Гевгелија 754, активни 232 (58 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 132 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1.741, активни 564

• Крива Паланка 444, активни 136

• Радовиш 442, активни 121

• Крушево 132, активни 70

• Кочани 1.249, активни 237

• Пробиштип 365, активни 87

• Демир Хисар 202, активни 77

• Македонски Брод 173, активни 48

• Пехчево 100, активни 20

• Берово 367, активни 88

• Валандово 221, активни 66

• Виница 378, активни 148

• Делчево 462, активни 202 (135 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 154, активни 50

• Свети Николе 848, активни 230

• Кичево 1.287, активни 472

• Ресен 464, активни 184

• Неготино 608, активни 316 (79 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3.012 теста се преку: ИЈЗ - 703, ЦЈЗ Скопје - 78, „Авицена“ - 263, „Биотек“ - 304, МАНУ - 219, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) - 256, „Систина“ со PCR-метода - 212, лабораторија „Лаор“ - 36, Судска медицина - 7, ЦЈЗ Битола - 1, Инфективна клиника - 2, ГАК - 9, „Синлаб“ - 59, „Ремедика“ - 38, лабораторија во болницата во Козле - 16, ЈЗУ (рапид-тест) - 802, УК Пулмологија со алергологија - 7, лаборатории од странство - 0. Досега во земјата се направени вкупно 335.298 тестирања на Ковид-19.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.