СОНК бара да се преиспита наставата со физичко присуство

СОНК бара Министерството за образование и наука да ја преиспита одлуката за настава со физичко присуство, односно да им овозможи на наставниците што се од ризичните групи граѓани да ја изведуваат наставата од дома.

„Хронично болни наставници секојдневно до работа патуваат со автобус и се изложени на огромна опасност од заразување, особено постарите наставници“, вели Јаким Неделков од СОНК.

Синдикатот бара од директорите по барање на наставниците да им дозволат да работат од дома и во октомвриската плата, која треба да ја добијат на почетокот на ноември, да бидат пресметани дополнителните часови.

„Сите паралелки што бројат над 20 ученици мора да се поделат на две групи, што значи удвојување на работата на наставниците. Бараме од директорите оваа дополнителна работа да ја пресметаат и да ја стават во вид на додаток на плата поради прекувремената работа“, вели Јаким Неделков од СОНК.

Тој тврди дека постои таков основ во Законот за работните односи и во Општиот колективен договор.

„Од терен имаме информации дека одредени директори не сакаат да ги спроведат Законот и Опшиот колективен договор, тврдат дека немало зголемен обем на работа, други општини и училишта велат дека немаат пари, а трети дека ќе дале слободни денови како надомест за зголемената работа. Сè ова е неприфатливо за нас и бараме да им се исплатат додатоци на плата на овие вработени“, вели Неделков.

Тој им препорача на наставниците што имаат зголемен обем на работа да се обратат до директорот преку архивата и да си ги побараат своите права, а доколку добијат негативен одговор, ќе следува обжалување до училишниот одбор, а потоа и тужба.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.