Шахпаска: Јанушев се заканува дека ќе тепа жени од својата партија

Денес, уште една бомба одекна во јавноста во која граѓаните можат да го слушнат генералниот секретар Игор Јанушев во разговор со Миле Јанакиевски како се заканува дека цитирам „ќе и удрел бокс во фаца“ на жена од општинскиот комитет, изјави на прес-конференција, Јагода Шахпаска носителка во ИЕ 3.

„Огромно лицемерие стои и зад нивниот слоган „Исправи се“ затоа што секојдневно потврдуваат дека зад маската која ја носат стои понижувачки, недоличен ,неодговорен однос кон граѓаните ,а со последната бомба и демонстрирање на родово насилство. И не само тоа , дури и во своите партиски редови ВМРО-ДПМНЕ не почитува родова еднаквост,а со тоа не ги почитува жените , како еднакви и рамноправни на мажите. И наспроти ова лице на ВМРО-ДПМНЕ стои СДСМ и коалицијата која работи,дејствува и се бори против сите форми на насилство врз жените. Парламентарното мнозинство на СДСМ и коалицијата донесе нов Закон за спречување и заштита од насилство врз жените и семејно насилство коишто за првпат е целосно усогласен со елементите на истанбулската Истанбулската конвенција“, изјави Шахпаска.

Таа додаде дека СДСМ ветил и остварил, родова еднаквост во партијата, 50-50 застапеност на жените во политиката, а тоа го потврдуваат и двојните носители на листи за претстојните избори.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.