Караџовски: Вирусот слабее, но никој не знае што ќе се случи за три месеци

Може да има зголемен број на случаи во идниот период, вели доктор Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје. Додаде дека системот е изграден и државата може да се справи и при таква ситуација, а како што нагласи, ситуацијата е под контрола.

„Да, може да се случи зголем број ние ги викаме џебови. Вие ги спомнавте ифтарските празници, ама не се само ифтарските и едните и другите се потенцијално опасни, но и обичното непочитување на блискиот контакт може да донесе инфицирани луѓе. Никој не може да каже што ќе се случи за месец два три, но цел свет кажува дека силината или вируленцијата на вирусот Ковид -19 слабее“ рече Караџовски.

Тој додаде дека во пет градови има поголем број на заболени лица, кои, како што рече, ги држат под контрола, бидејќи се познати кластери.

„Лично не очекувам зголемен број дотаму да ние не можеме да држиме контрола. Ние кога имавме сто случаи дневно ситуацијата ја држевме под контрола, бидејќи имавме 1000 резервни кревети. Цел свет кажува дека вируленцијата на вирусот слабее. За неколку стотина проценти е намалена можноста за инфекција. Системот го имаме изградено, а кога го имаш него, знаеш како да се справиш“, рече Караџовски.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.