Шест недели старо бебе најмладата жртва на коронавирус

Новороденче старо само шест недели почина од коронавирус во американската сојузна држава Конектикат.

„Тестирањето потврди дека новороденчето е позитивно на Ковид-19. Ова навистина е срцепарателно. Мислиме дека ова е најмладата жртва која починала од компликации поради коронавирусот во целиот свет“, рекол гувернерот Нед Ламонт, пренесе „Раша тудеј“.

It is with heartbreaking sadness today that we can confirm the first pediatric fatality in Connecticut linked to #COVID19. A 6-week-old newborn from the Hartford area was brought unresponsive to a hospital late last week and could not be revived. (1/3)

— Governor Ned Lamont (@GovNedLamont) April 1, 2020

Гувернерот потврдил 429 нови случаи на коронавирус во оваа држава, како и 16 смртни случаи, вклучително и бебето.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.