Регистрирани 24 нови случаи на коронавирус, досега излечени се тројца пациенти

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 24 нови случаи на коронавирус во земјата.

Од новозаразените најмногу се од Скопје (15), по што следат Куманово (4), Дебар (2), Охрид (1), Штип (1) и Тетово (1).

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 денеска до 12:00 часот изнесува 201 лица.

Според местото на живеење, досега случаи на Ковид-19 се регистрирани во: Скопје (123), Дебар (43) од кои 2 починати, Куманово (15) од кои 1 починат, Штип (8), Велес (3), Охрид (3), Кавадарци (2), Прилеп (2), Гостивар (1), Тетово (1).

Од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби се испишани 2 пациенти кои на два контролни теста на Ковид-19 имаа негативен резултат.

Пациентите се во добра здравствена состојба и се пуштени на домашно лекување.

Со ова во земјата досега има 3 излекувани пациенти и 3 починати.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.