Стаменковска-Стојковски: Со измените на Законот за административни службеници ќе се изврши класичен поткуп

Вчера во Собранието на Република Македонија беше усвоена скратената постапка за измените на Законот за административни службеници.

 

Со овие измени на Законот за административни службеници ќе се изврши класичен поткуп на граѓаните вработени во државната администрација во овој предизборен период, изјави пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Невенка Стаменковска-Стојковски. Со овие измени, додаде таа, ќе се вршат уцени и поткуп на вработените само со цел да гласаат за СДСМ и ДУИ на претстојните избори и ќе се изврши целосна партизација на државните службеници.

 

„Со овие измени на законот се предвидува одредена група на помошно-стручните државни службеници доколку завршиле високо образование, раководното лице да може да им ја покачи платата во рок од 4 години од донесување на овој закон. И доколку некое од овие лица исполнува услови да може да биде распоредено на повисоко работно место само по негово барање и нормално, доколку раководното лице го одобри тоа. Сето ова ќе се прави надвор од законските процедури, без објавување на оглас како што предвидува законот, без да се даде еднаква можност на сите кои исполнуваат услови да конкурираат, без уредена постапка, заобиколувајќи ги соодветите фази во постапката за унапредување“, рече Стаменковска-Стојковски.

 

Таа рече дека за тоа кој службеник кога ќе му биде покачена плата или ќе биде унапреден ќе одлучува ексклузивно раководното лице во институцијата. Со тоа, истакна пратеничката, ќе видиме како партиските војници на оваа власт први ќе добијат покачување на платите и унапредувања, а останатите ќе бидат уценувани да гласаат за оваа власт на претстојните избори само за да добијат минимално покачување на плата надвор од законските процедури.

 

„Овие измени на Законот за административни службеници се целосно спотивни на член 32 од Уставот на РМ кој предвидува дека 'Секому, под еднакви услови, му е достапно секое работно место' и комплетно ги дерогираат одредбите од овој закон кои ги уредуваат пополнувањето на работните места, унапредувањето, начелото на еднакви услови, еднаков пристап до работно место, соодветна и правична застапеност и начело на стручност и компетентност. Ние како пратеничка група ја повикуваме власта да го повлече овој закон и заеднички да изнајдеме решение кое ќе биде за сите административни службеници и кое ќе биде во согласност со уставот и позитивните аконски прописи во држава“, рече Стаменковска-Стојковски.

 

Таа во име на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ апелира до пратениците од парламентарното мнозинство предводени од СДСМ да се вразумат и да не ги користат државните службеници во нивните предизборни игри и да го повлечат овој, како што рече, манипулативен, противуставен и дискриминаторски закон.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.