Сара Џесика-Паркер за „Медена земја“: Неверојатна и епска приказна

Холивудската актерка Сара Џесика-Паркер е воодушевена од македонскиот документарен филм „Медена земја“.

 

Таа на својот профил на Инстаграм објави фотографија од филмот и напиша дека е сигурна дека „Медена земја“ ќе влезе во трката за Оскар.

 

View this post on Instagram

"Honeyland" The astonishing, visually breathtaking, intimate yet epic story of beekeeper Hatidze Muratova. A woman I shall never forget. There is a reason this film is collecting every documentary prize and award. Congratulations to the filmmakers @ljubomirstefanov and @tamarakotevska and thank you for allowing us to travel with you to the tiny hamlet in the Republic of Macedonia, I will follow you both anywhere. Currently playing in NYC @quadcinema. Check your local listings and I feel certain it will be among the greats nominated for an Oscar and available for wider release or streaming. X, SJ

A post shared by SJP (@sarahjessicaparker) on Oct 5, 2019 at 9:13pm PDT

 

„'Медена земја' е неверојатна, визуелно зачудувачка, интимна, а, сепак, епска приказна за пчеларката Атиџе Муратова. Жена која нема никогаш да ја заборавам. Има причина зошто овој филм ја добива секоја награда за документарен филм“, пишува Џесика-Паркер.

 

Таа во постот им честита на филмаџиите Љубомир Стефанов и на Тамара Котевска. „Ви благодарам што ни дозволивте да патуваме со вас во малото село во Република Македонија, ќе ве следам насекаде“, пишува таа.

 

Таа уште додава дека филмот се прикажува во Њујорк и дека е сигурна дека ќе биде номиниран за Оскар.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.