Митева: Шилегов изгуби во Скопје со 8.000 гласови, граѓаните се определија за промени

Шилегов изгуби во Скопје со разлика од 8.000 гласа, граѓаните во огромен број се определија за промени. Народот јасно даде глас против власта и против силно антивладино расположение, истакна на денешната прес-конференција Марија Митева, портпаролка на ВМРО-ДПМНЕ.

Бројките го покажуваат тоа, додаде Митева.

1. Во општина Бутел: Петре Шилегов изгуби со разлика од 408 гласа или (6%),

2. Во општина Ѓорче Петров: Петре Шилегов изгуби со разлика од 2.696 гласа или (40%),

3. Во општина Гази Баба: Петре Шилегов изгуби со разлика од 6.425 гласа или (79%),

4. Во општина Аеродром: Петре Шилегов изгуби со разлика од 6.567 гласа или (72%),

5. Во општина Кисела Вода: Петре Шилегов изгуби со разлика од 5.895 гласа или (81%),

6. Во општина Карпош: Петре Шилегов изгуби со разлика од 1.867 гласа или (20%), прецизираше Митева.

Според Митева во советите на општините и во советот на Град Скопје Шилегов и СДСМ изгубија со разлика од над 50.000 гласа. И тоа:

1. Во општина Бутел:СДСМ изгуби со разлика од 3.617 гласа,

2. Во општина Ѓорче Петров: СДСМ изгуби со разлика од 2.873 гласа,

3. Во општина Гази Баба: СДСМ изгуби со разлика од 7.877 гласа,

4. Во општина Аеродром: СДСМ изгуби со разлика од 6.803 гласа,

5. Во општина Кисела Вода: СДСМ изгуби со разлика од 6.000 гласа,

6. Во општина Карпош: СДСМ изгуби со разлика од 784 гласа,

7. Во Чаир: СДСМ изгуби со 844 гласа,

8. Во Скопје, разликата на советничките листи е 26.205 гласа во корист на ВМРО-ДПМНЕ, констатира Митева.

Додаде дека желбата на огромното мнозинство скопјани е јасна, тие сакаат промени и поубава иднина.

„Тоа се гледа и по бројките кои потврдуваат дека споредбено со минатогодишните парламентарни избори на овие избори имаме нови 13.000 гласови во Скопје и тоа:

Во Аеродром нови 3.800 гласа, во Кисела Вода нови 1.500 гласа, Ѓорче Петров 800, Гази Баба 3.400 и во Бутел нови 3.000 гласа. Петре Шилегов е убедливо најнеспособниот градоначалник и тоа се потврдува на овие локални избори. Затоа ве повикуваме сите вас, граѓани и партии од опозицијата да се обединиме затоа што само еден чекор не дели од промените кои ги посакуваме, но пред сè ги заслужуваме. Петре Шилегов е минато за Скопје“, потенцира Митева.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.