За една недела со „пајак“ отстранети 264 непрописно паркирани возила во Скопје

Во текот на изминатата недела со специјалните возила пајак се подигнати 264 возила од јавните површини.

 

Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, 49 се отстранети од зонските паркиралишта, а преостанатите 215 возила по налог на сообраќајната полиција по основ на сторени прекршоци: паркирање на коловоз, на велосипедска патека, на пешачки премин, на тротоар, на зелена површина, спротивно на сообраќајните знаци, како и по повик од трето лице, соопштија денеска од Град Скопје.

 

Контролорите на зонските паркиралишта во истиот период санкционирале вкупно 357 возила, поради нерегулирано паркирање, односно за неплатена паркинг-услуга. Од нив, 49 возила се отстранети со пајак службата, поради пречекорување на дозволеното време на задржување на паркиралиштето.

 

Градот Скопје и јавното претпријатие „Градски паркинг“ апелираат до граѓаните да го чуваат зеленилото и другите јавни површини, а своите возила да ги паркираат исклучиво на означените паркиралишта. Апелираме сите корисници на услугите за паркирање, навреме да го регулираат плаќањето за паркинг-услугата, за да не бидат санкционирани и да не им биде поставен блокатор на тркалото. Плаќањето за паркинг-услугата може да се изврши преку СМС порака или со греб картичка. 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.