Кочоска: Во аферата „Еуростандард“ тешка 200 милиони евра делени им се над 20 милиони евра кредити без покритие на струмички компании

Пропаѓањето на Еуростандард банка, вториот ТАТ, е афера тешка речиси 200 милиони евра, колку што и вредеше активата на банката заклучно со 31.12.2018 година, за жал, последниот јавно расположлив ревизорски извештај на банката, изјави Гордана Димитриеска-Кочоска, претседател на Комисијата за материјално финансиско работење на ВМРО-ДПМНЕ.

„Епилогот е 100 илјади блокирани сметки, четириесетина илјади пензионери без своите пензии, измамени штедачи и над 20 милиони евра депозити, кои ќе останат непокриени. Но, воедно, овде се отвора и сомнеж за криминално и коруптивно работење.

Според неа, вистинското прашање во аферата е на кој начин се одобрувани кредитите, кои набргу, како што вели, станувале лоши пласмани и зошто тоа било премолчувано од најмалку три финансиски институции задолжени за контрола на банките.

„Дали е точно дека во аферата за Еуростандард банка тешка 200 милиони евра над 55 милиони евра кредити без покритие им се делени на разни компании, меѓу кои и струмички компании блиски до власта? Јавноста ја интересира кои се тие компании што зеле пари без покритие или со хипотеки со преценета вредност. Сомнежот е дека се делени кредити за недвижности со нереална и натпроценета вредност, со цел да се добијат повеќе пари. Да потсетиме дека Зоран Заев изјави оти знаел за работењето на банката една година, а министерката за финансии заштедата од 250 илјади евра навреме си ја извадила од банката. Ова е коруптивен случај чии пипала одат до највисоките структури на власта“, истакна Кочоска.

На новинарско прашање кој е коментарот на ВМРО-ДПМНЕ по објаснувањето на антикорупциската комисија дека поранешната министерка за финансии, Нина Ангеловска, имала етичка одговорност, но немала кривична одговорност со тоа што си ги повлекла парите, Кочоска вели дека е шокирана.

„Ако Зоран Заев изјави дека пред една година точно знаел дека банката има проблеми и ако точно пред една година, па можеби и повеќе од тоа, бидејќи гувернерката досега не се произнесе во однос на тоа кога и во кој момент адекватноста на капиталот на банката паднал под 8, во согласност со законскиот минимум, тоа значи дека банката требало да биде затворена една година претходно. Во меѓувреме, Нина Ангеловска станува министер за финансии, поминува една година во која банката е под тој законски минимум и министерката полека полека си го намалува својот депозит. И уште, нели, најшокантно, на еден и пол месец пред изборите таа си ги повлекува и последните средства, а притоа да не заборавиме таа е дел од Комитетот за финасиска стабилност. Како може Нина Ангеловска да нема информации и да не знае дека банката последната година имала проблеми. Оттука се поставува прашањето дали таа намерно и полека го вадела својот депозит за да не биде забележливо одеднаш и притоа токму поради такви случаи како Нина Ангеловска, кои требало во последната година да ги повлечат своите депозити, се одолжуваше стечајот на банката и не баш пред изборите, не знам зошто, повторно гувернерката ќе треба да одговори на прашањето, туку по изборите, ние имаме отворање стечај на банката. Антикорупциската, според мене, и не само според мене, туку тоа е и ставот на ВМРО-ДПМНЕ, е само продолжена рака на Зоран Заев. Со оваа одлука што ја донесе, тоа е и ништо повеќе не може да се заклучи за антикорупциската“, порача Кочоска.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.