All for Joomla All for Webmasters
Во манастирот Св. Јован Претеча во демирхисарското село Слепче, денеска за нов светец беше канонизиран Св. Кипријан Слепченски, со што започнаа свечените активности за одбележување на 50 години од возобновувањето на автокефалноста на Македонската православна црква - Охридска архиепископија.
 
Со одигрувањето на натпреварите од последното 10. коло во Супер лигата, познати се сите четирите екипи кои ќе разигруваат за шампионскиот трофеј во кошаркарскиот шампионат на Македонија.
 

Џез-хепенинг „Денес сѐ е џез"

По повод Интернационалниот ден на џезот, пред платото на МКЦ денеска по прв пат ќе се одржи манифестацијата под наслов „Today it’s all about jazz!“ (Денес сѐ е џез!).
 

Заврши 20. Скопски филмски фестивал

Повеќе од 75 филмови, работилници, гостувања на реномирани филмски имиња, првата македонска филмска ретроспектива на Стенли Кјубрик, како и прво издание на програмата „Креираме заедно“, содржеше годинашниот 20 јубилеен Скопски филмски фестивал кој заврши синоќа.
 

Прв аматерски атлетски митинг во Скопје

На националната арената „Филип Втори“ во Скопје, денеска ќе се одржи првиот аматерски атлетски митинг „Скопје 2017“.
 

Меѓународен ден на танцот

Станав танчер поради мојата желба да летам. Надминувањето на гравитацијата е нешто што отсекогаш ме придвижувало. Нема некое тајно значење во моите танци. Тие се спиритуална вежба во физичка форма, порачува Триша Браун (САД) во светската порака по повод 29 Април, Меѓународниот ден на танцот.
 
Минатата година регистрирани се 19 смртни случаи на работно место, а 94 повреди. Ова денеска беше истакнато од македонското здружение за заштита при работа по повод Светскиот ден за безбедност при работа. Здружението оваа бројка ја добило според информациите објавени во пишаните медиуми во Македонија во 2016 година.
 
Пред Собранието на Република Македонија, по синоќешните инциденти се засилува присуството на полицијата.
 
Со Травијата, на Верди, во режија на Верена Штојбер, и со Ана Дурловски во главна улога, на 9ти мај, свечено ќе бидат отворени јубилејните 45 Мајски оперски вечери.
 
Крводарителите од Општина Петровец ќе имаат можност да ја даруваат најдрагоцената течност на крводарителната акција која ќе се организира на 5-ти мај во спортската сала ,,Кочо рацин,, во Петровец. Оваа акција е дел од активностите на Општина Петровец за одбележување на денот на општината.
 

Каде ќе нема струја во вторник?

Без струја во вторник следната недела, од 08:30 до 15:30 часот, ќе останат корисниците од населеното место во Орешани: Млекарата Маско и објект на Бујото, селата Орешани и Таор, викенд населбата Јане Сандански, Железничката станица во Јане Сандански, како и викенд населбата Орешани, во општина Зелениково.
 
Да не фрлаат отпадоци, да не се уништува зеленилото и да не палат огнови на отворено, ова се препораките кои Општина Петровец ги упатува до граѓаните кои 1-ви мај планитаат да го поминат на некои од излетничките места во општината.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени. | Мапа на сајтот | RSS |